O patronie parafii – świętym Bartłomieju

Święty Bartłomiej, znany również jako Natanael, był jednym z dwunastu Apostołów wybranych przez Jezusa. Pochodził z Kany Galilejskiej, a jego imię w języku aramejskim – „Bar - Tolomai” – oznacza „syn Tolomaja” lub „syn oracza”. W Ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza występuje pod imieniem Bartłomiej, natomiast w Ewangelii św. Jana przedstawiany jest jako Natanael, co w tłumaczeniu na polski oznacza „Bóg dał”. Większość biblistów zgadza się, że obie postacie to ta sama osoba.
Początkowo Bartłomiej pojawia się w Ewangelii św. Jana, kiedy to Filip, jeden z uczniów Jezusa, po spotkaniu z Nim zaprasza Natanaela (Bartłomieja) do zobaczenia Mesjasza. Natanael początkowo wyraża wątpliwości, pytając: „Czyż może być coś dobrego z Nazaretu?”. Jednak po rozmowie z Jezusem, który znał jego serce i historię, wyznał wiarę, nazywając Jezusa „Synem Bożym” i „Królem Izraela” (J 1, 49). To wyznanie stanowiło początek jego powołania do roli apostoła.
Po Zesłaniu Ducha Świętego, Bartłomiej udał się na misje ewangelizacyjne. Tradycja głosi, że głosił Ewangelię w wielu odległych krajach, takich jak Indie, Arabia, Etiopia, Persja i Armenia. W Armenii, według apokryfów, nawrócił brata króla Polimpiusza, co doprowadziło do jego aresztowania przez władcę Astyagesa. Król, chcąc zmusić apostoła do wyrzeczenia się Chrystusa, poddał go brutalnym torturom. Bartłomiej został ukrzyżowany głową w dół, żywcem obdarty ze skóry, a następnie zabity. Męczeńska śmierć Bartłomieja stała się symbolem niezłomnej wierności Chrystusowi.
Po jego śmierci, cześć dla świętego rozprzestrzeniła się w całym Kościele. Jego relikwie zostały przeniesione do Benewentu we Włoszech w 838 roku, a część trafiła także do Bazyliki św. Bartłomieja w Rzymie. Relikwie świętego znajdują się również w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, dokąd trafiły na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej w 2015 roku.
Święty Bartłomiej jest patronem wielu rzemieślników, w tym rzeźników, garbarzy, introligatorów, siodlarzy, szewców, tynkarzy, piekarzy oraz pasterzy i winiarzy. Czczony jest również w przypadku chorób nerwowych i skórnych. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej z nożem lub z własną skórą w ręku, co symbolizuje jego brutalną śmierć.
W Kościele katolickim święto św. Bartłomieja obchodzone jest 24 sierpnia. Jego życie i męczeńska śmierć stanowią dla wiernych przykład niezłomnej wiary i oddania Chrystusowi.